Statystyka

  • Wszytkich: 6422609
  • W tym roku: 121401
  • W tym miesiącu: 29250
  • Dziś: 438
  • Online: 29

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Skansen w Solinie

Wielką atrakcją Sanoka jest Park Etnograficzny należy on do najpiękniejszych muzełów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u stóp Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia).

Utworzone w 1958 roku z inicjatywy Aleksandra Rybickiego, a otwarte dla zwiedzających w 1966 r. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to największy skansen w Polsce - ma powierzchnię 38 ha.

 

Skada się z pięciu sektorów, odpowiadających głównym grupom etnicznym południowo - wschodniej Polski, i liczy łącznie kilkadziesiąt obiektów, od wiejskich chat do kapliczek przydrożnych, a także cerkwie i kościół.
W "nizinnej" części skansenu, na nadrzecznej równinie rozmieszczono obiekty przeniesione z wsi Dolinian (ukraiskiej ludności okolic Sanoka) oraz Pogórzan Wschodnich i Zachodnich - Polaków zamieszkujcych podgórskie tereny położone dalej na zachód. Na zalesionym stoku wzgórza zgodnie z logiką umieszczono sektory góralskie: łemkowski i bojkowski.

Turystów wybierajcych się w Bieszczady najbardziej zainteresują te dwa ostatnie. Najpiękniejszym obiektem skansenu jest malutka cerkiewka z Rosolina koło Czarnej, nietypowa zresztą, bo nosząca cechy kościoła rzymskokatolickiego.

Zwiedzający może obejrzeć wyposażone budynki sakralne, plebanię, chałupy, szkołę, młyn, wiatraki, kuźnie, remizę. W trzech chałupach nie odtworzono wyposażenia wnętrza przeznaczając je na wystawy zmienne. Wystawy te czynne są tylko przez połowę roku, od maja do końca października. Wyjątkowo, przy sprzyjającej pogodzie, udostępniane są od połowy stycznia do końca lutego ze względu na przypadające w tym terminie ferie zimowe.

BILETY

od 1 do 30 kwietnia w godz. od 900 do 1600

od 1 maja do 30 września w godz. od 800 do 1800
od 1 października do 31 października w godz. od 800 do 1600
od 1 listopada do 31 marca w godz. od 900 do 1400


CENY BILETÓW WSTĘPU


dorośli 12 zł

młodzież 8 zł

 

Skansen w Sanoku

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Sudetach