-
Wetlina - Ustrzyki Górne
noclegi w Wetlinie
-
Cisna
noclegi w Cisnej
-
Komańcza
noclegi w Komańczy
-
Solina - Polańczyk
noclegi w Solinie, noclegi w Polańczyku
-
Baligród
noclegi w Baligrodzie
-
Zagórz - Lesko
noclegi w Lesku, noclegi w Zagórzu
-
Ustrzyki Dolne - Krościenko
noclegi w Krościenku, noclegi w Ustrzykach
-
Czarna - Lutowiska
noclegi w Czarnej, noclegi w Lutowiskach
-
Ukraina
noclegi na Ukrainie
-
Uherce - Myczkowce
Regiony
Apartamenty
Schroniska
Domki letniskowe
Gastronomia
Obiekt tygodnia
Hotele
Agroturystyka
Aktywny wypoczynek
Pensjonaty
Najczęściej wyszukiwane
Statystyka
- Wszytkich: 6279786
- W tym roku: 182332
- W tym miesiącu: 4120
- Dziś: 1302
- Online: 113
Newsletter
Połonina Caryńska
Połonina Caryńska nazywana też Berehowska to jedna z połonin w Bieszczadach, to masyw górski położony między dolinami Prowczy i Wołosatego, w których leżą miejscowości Brzegi Górne i Ustrzyki Górne. Na północy Przysłup Caryński oddziela masyw od Magury Stuposiańskiej, zaś od południa poprzez Wyżniańską Przełęcz graniczy on z Działem w paśmie granicznym.
W masywie Połoniny Caryńskiej wyróżnia się cztery kulminacje, najwyższy jest Kruhly Wierch (1297 m n.p.m.). Pozostałe mają wysokość: 1245, 1239 i 1148 m n.p.m. Podobnie jak w przypadku Połoniny Wetlińskiej, południowo-zachodnie stoki są krótkie i stromo opadają ku dolinom, zaś północno-wschodnie tworzą łagodniejsze grzbiety poprzedzielane dolinami niewielkich potoków.
Panorama z Połoniny Caryńskiej jest rozległa, z dobrze widocznym masywem Wielkiej Rawki, Połoniny Wetlińskiej i grupą najwyższych szczytów polskich Bieszczadów z Tarnicą i Haliczem.
Nazwa połoniny pochodzi od nieistniejącej już wsi Caryńskie, która leżała u stóp połoniny, jednak pastwiska na połoninie należały także do wsi: Berehy Górne, Bereżki, Ustrzyki Górne. Jeszcze w okresie międzywojennym prowadzono tu intensywny wypas. Połonina Caryńska jest objęta ochroną w ramach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Z rzadkich w Polsce gatunków roślin na Caryńskiej Połoninie stwierdzono występowanie takich gatunków, jak: zaraza macierzankowa, tocja alpejska, turzyca dacka i tojad bukowiński.