Statystyka

  • Wszytkich: 5086058
  • W tym roku: 263917
  • W tym miesiącu: 52127
  • Dziś: 200
  • Online: 22

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


XI POWOJENNE TARGI KOŃSKIE XI POWOJENNE TARGI KOŃSKIE

Powojenne Targi Końskie w Lutowiskach to otwarta impreza, organizowana corocznie w pierwszy weekend lipca. Wydarzenie nawiązuje do czasów, gdy Lutowiska leżały prawie w centrum ówczesnego państwa polskiego. To właśnie tutaj krzyżowały się ...

Powojenne Targi Końskie w Lutowiskach to otwarta impreza, organizowana corocznie w pierwszy weekend lipca. Wydarzenie nawiązuje do czasów, gdy Lutowiska leżały prawie w centrum ówczesnego państwa polskiego. To właśnie tutaj krzyżowały się szlaki handlowe, prowadzące z Sanoka do Siedmiogrodu i z Przemyśla przez Przełęcz Użocką do Użgorodu.

Tak dogodne położenie sprawiło, że król August III nadał Lutowiskom w roku 1742 przywilej organizowania 10 targów rocznie. Ideą przedstawianego wydarzenia jest kontynuacja dawnych tradycji, popularyzacja i promocja wyjątkowego dla tego regionu dziedzictwa kulturowego oraz wzbogacenie tutejszej oferty kulturalnej. Targi Końskie w Lutowiskach to impreza, która cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród lokalnej społeczności, jak i odwiedzających w sezonie letnim Bieszczady gości.

Jest to jedna z niewielu okazji dla mieszkańców tego regionu, na obcowanie z rozmaitymi wydarzeniami kulturalnymi. Imprezę wyróżnia otwarty charakter oraz niezwykle bogaty repertuar prezentowanych atrakcji kulturalnych. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie bieszczadzkim, które doskonale integruje społeczność, daje możliwość zaprezentowania sie lokalnym artystom i służy krzewieniu regionalnych tradycji.

Impreza jest silnie osadzona w tradycjach kulturowych regionu Bieszczadów. W wielu elementach odwołuje się do kultury Rusinów (Hucułów, Łemków i Bojków), którzy przez wiele wieków żyli na tym terenie.

Program imprezy:SOBOTA - 7 lipca 2012 r.

11:00 Parada koni główną ulicą Lutowisk

11:30 Oficjalne otwarcie Targów

11:45 Prezentacje ośrodków jeździeckich

13:00 Koncert Dziewczęcej Orkiestry Dętej z Wojewódzkiego Domu Kultury i Zespołu Szkół nr 1 w Rzeszowie

14:00 Pokaz jazdy w stylu western: Ryszard "Prezes" Krzeszewski - wykorzystanie stylu west w turystyce, Alex Jarmuła - wielokrotny Mistrz Polski w Reiningu

15:00 Występ Zespołu Ludowego "Trohaniec'' z Lutowisk

15:30 Aukcja koni

16:00 Występ Kapeli "Młoda Harta" z Harty

17:00 Pokaz użytkowania koni: elementy ścieżki huculskiej, powożenie zaprzęgiem, hipoterapia, pony games, formy skoków przez przeszkody

18:30 Uroczyste zakończenie imprezy - parada koni

19:00 Zabawa taneczna przy regionalnej kapeli „Wilcze Echa"

Organizator:
Gminny Ośrodek Kultury w Lutowiskach- Dyrektor GOK Tel. 501799092
Fax: (013) 461 0322 e-mail: gok@lutowiska.pl
Współorganizatorzy: Bieszczadzki
Park Narodowy w Ustrzykach Górnych, Bieszczadzki
Klub Turystyki Jeździeckiej, Gmina Lutowiska
www.lutowiska.pl

 

Informacja zamieszczona dzięki uprzejmości GOK Lutowiska

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Sudetach