Statystyka

  • Wszytkich: 5137602
  • W tym roku: 315461
  • W tym miesiącu: 14100
  • Dziś: 2335
  • Online: 49

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Zwiedzanie zimą Bieszczadzkiego Parku Narodowego

 

Klika słów informacyjnych o zasadach poruszania się w zimie na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

 

 

1. Dla zwiedzających Park w zimie przeznacza się sieć oznakowanych szlaków pieszych, które mogą być użytkowane również jako trasy wędrówek na nartach wyposażonych w foki. Najbardziej odpowiednimi nartami do zimowych wędrówek po szlakach są narty skiturowe lub narty śladowe. Na terenie BdPN nie funkcjonują trasy narciarstwa zjazdowego i biegowego.

2. Ze względu na zainstalowane urządzenia służące ochronie otoczenia przyrodniczego szlaków pieszych (bariery drewniane i taśmowe) oraz progi drewniane utrwalające podłoże, w czasie przemieszczania się po szlakach należy zachować szczególną ostrożność. Bezwzględnie zabrania się dokonywania zjazdów z grzbietów połonin w dół stoków. Takie zachowanie grozi ciężkimi kontuzjami. Nakazuje się odpinać narty na stromych odcinkach stoków. BdPN nie ponosi odpowiedzialności za skutki wypadków związanych z niewłaściwym korzystaniem ze szlaków.

3. Do wypraw terenowych należy się odpowiednio przygotować. Szczególną uwagę należy zwrócić na obuwie, gdyż w wielu miejscach na szlakach może występować oblodzenie wymagające od turysty używania tzw. „raków".

4. Zwiedzanie Parku w porze nocnej (od zmierzchu do świtu) jest zabronione.

5. Ze względu na bezpieczeństwo turysty w sezonie zimowym, zaleca się zgłosić planowaną dłuższą trasę przejścia w stacji ratunkowej GOPR w Ustrzykach Górnych.

6. Zabrania się pozostawiania w granicach parku jakiejkolwiek formy pokarmu dla zwierząt, gdyż taka praktyka przyczynia się do ich synantropizacji.

7. Za wstęp na szlaki turystyczne do 15 kwietnia nie pobiera się opłat.

8. W okresie zimowym parkingi w Ustrzykach Górnych (wejście na Poł. Caryńską), w Wołosatem, na Przełęczy Wyżniańskiej oraz w Brzegach Górnych są odśnieżane i nadzorowane przez Park, a za korzystanie z nich pobierane są opłaty.

9. BdPN udostępnia wolnostojące toalety na Przełęczy Wyżnej, Przełęczy Bukowskiej oraz sanitariaty w Wołosatem przy parkingu.

10. BdPN zastrzega sobie prawo do zamykania szlaków w przypadku występowania wyjątkowo niekorzystnych zjawisk (śnieżyce, oblodzenie szlaków, zagrożenie lawinowe, wiatrołomy, itp.).

Dyrekcja BdPN

 

ps. (Synatropizacja to: przystosowywanie się organizmów do życia w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka, także przemiany zachodzące w zbiorowiskach roślin i zwierząt pod wpływem człowieka i jego gospodarki.)

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Sudetach