Statystyka

  • Wszytkich: 5089700
  • W tym roku: 267559
  • W tym miesiącu: 2837
  • Dziś: 271
  • Online: 27

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Uwaga remont szlaku !

 

Bieszczadzki Park Narodowy informuje, iż trwa remont szlaku turystycznego prowadzącego

z Wołosatego na Tarnicę.

 

Intensywny ruch turystyczny i spływająca szlakiem woda opadowa spowodowały bardzo dużą erozję stoków wzdłuż ścieżek. W wielu miejscach powstały rowy erozyjne zagłębione do ok. 1 m i o szerokości blisko trzech metrów. Woda wypłukała uruchomione butami drobniejsze frakcje pokrywy glebowej, pozostawiając gruby i ruchomy gruz kamienny utrudniający chodzenie, co powodowało, że turyści omijając takie miejsca wydeptywali nowe ścieżki niszcząc chronioną roślinność. Do pogorszenia sytuacji przyczyniały się też powtarzane, co roku masowe wejścia na rozmiękczone mokre szlaki w okresie przedwiośnia - w Wielki Piątek - ok. 4 tys. osób. Konieczność generalnego remontu zaistniała już ponad 6 lat temu. Park uzyskał na ten ważny cel środki dopiero w 2014 roku, a realizowane prace mają wielkie znaczenie dla ochrony przyrody BdPN na najbardziej uczęszczanym szlaku turystycznym.

W piętrze leśnym budowane są stopnie kamienne, kładki drewniane, progi przeciwerozyjne i bariery ochronne. Na połoninach najsilniej zniszczone odcinki będą zabezpieczone dębowymi progami przeciwerozyjnymi o szerokości ok. 2,5 metra. Pomiędzy nimi z materiału kamienno-ziemnego utworzone zostaną odpowiednio wyprofilowane stopnice. Po bokach szlaku powstaną bariery ok. 1 m wysokości wykonane z tyczek z włókna szklanego i taśmy z napisami. Stare zabezpieczenia ochronne są demontowane, a w ich miejsce do końca czerwca powstaną nowe. Mają one zabezpieczyć otoczenie przyrodnicze szlaku przed rozdeptywaniem i erozją oraz ułatwić zwiedzającym poruszanie się.

Całość prac finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. BdPN nie chce zamykać szlaku na czas remontu. Obecnie (II połowa maja) szybki postęp prac powstrzymuje deszczowa pogoda. Prosimy zatem o ostrożność i zwracanie szczególnej uwagi przy przechodzeniu przez miejsca, gdzie obecnie trwają prace remontowe. Podobne prace będą prowadzone w lipcu i sierpniu na stromym odcinku szlaku prowadzącym z Przełęczy Goprowskiej w kierunku Krzemienia.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Sudetach