Statystyka

  • Wszytkich: 4977577
  • W tym roku: 155436
  • W tym miesiącu: 10620
  • Dziś: 4437
  • Online: 137

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Trwa ruja u żbików

Na przełomie lutego i marca przypada okres rui u żbików, coraz częściej spotykanych w Bieszczadach. Drapieżnik ten prowadzi bardzo skryty tryb życia i trudno go zaobserwować w naturze. Leśnikom udaje się to za pomocą fotopułapek.

 

- Obserwacje licznych tropów żbików nad Sanem na terenie leśnictwa Myczków udało się potwierdzić zdjęciami z fotopułapek - mówi Wojciech Jankowski z Nadleśnictwa Lesko. - Pokazują one dorodne osobniki z ciemną pręgą wzdłuż grzbietu i czarnymi obręczami na puszystym ogonie, a więc cechami gatunku, odróżniającymi zdecydowanie żbika od kota domowego.
Te dość rzadkie drapieżniki prowadzą samotniczy tryb życia, grupując się jedynie na czas rui. Młode przychodzą na świat w maju i czerwcu, wiele z nich pada ofiarą wilków, zdziczałych psów i lisów. Liczebność żbików w lasach Podkarpacia oceniana jest na około 150 osobników i wykazuje stałą tendencję wzrostową.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Sudetach