Statystyka

  • Wszytkich: 5139951
  • W tym roku: 317810
  • W tym miesiącu: 16449
  • Dziś: 762
  • Online: 32

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Zawyj dla wilka

 

„Zawyj dla wilka" jest akcją na rzecz ochrony wilków w Polsce. Obecnie jednym z największych zagrożeń dla tych zwierząt jest brak akceptacji społecznej w rejonach ich występowania.

 

Dlatego z inicjatywy organizacji ekologicznej WWF Polska i we współpracy ze słowackim Stowarzyszeniem „Vlk", Europejskim Centrum Ziemi i Centrum Ursa Maior zapraszamy na wspólne wycie w szczytnym celu. Akcji będzie towarzyszyła premiera niezwykłego filmu przyrodniczego „Wilcze Góry" w polskiej wersji językowej.

Miejsce „wycia" nie jest przypadkowe - tłumaczy Paweł Średziński z WWF Polska. - Małopolska i Podkarpacie są regionami, gdzie najczęściej dochodzi do sytuacji konfliktowych z udziałem wilków. Jednym ze sposobów radzenia sobie z sytuacjami problematycznymi, wykorzystywanym przez człowieka, są odstrzały. Nie jest to jednak właściwy sposób na radzenie sobie z wilkami, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy można skutecznie zabezpieczać stada zwierząt hodowlanych przed niechcianymi odwiedzinami. Jednocześnie wilk zaczął obrastać złą sławą. Odżyły mity dotyczące tego drapieżnika i próbuje się w nim doszukać cech krwiożerczej bestii. Tymczasem wilk jest zwierzęciem, które musi zmagać się z wieloma przeciwnościami , żyje w grupach rodzinnych i pełni niezwykle ważną rolę w regulacji liczebności zwierząt w środowisku przyrodniczym.

Dlatego w dniu 23 lutego, w niedzielę, o tej samej godzinie, na Rynku Głównym w Krakowie ( obok Klubu Pod Jaszczurami) oraz w Bieszczadach(przed Centrum Ursa Maior), będzie można wziąć udział we wspólnym wyciu dla wilka. Do uczestnictwa w wydarzeniu organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Wystarczy pojawić się przed godziną 16, w jednym z dwóch miejsc. Pierwsze 25 osób, które pojawią się w obu miejscach otrzyma specjalne koszulki WWF. Uczestnicy wydarzenia będą tez mogli wziąć udział w premierowym pokazie filmu „Wilcze Góry", który odbędzie się po akcji wycia dla wilka.

Wycie rozpocznie się o godzinie 16 - dodaje Średziński. - Film, który będzie miał tego dnia swoją polską premierę, po raz pierwszy zostanie zaprezentowany w polskiej wersji językowej. Swojego głosu, jako lektor użyczyła znana Polka, Martyna Wojciechowska. Film pokazuje dolinę górnego Sanu, położoną na południowo-wschodnim krańcu Polski, w sercu Bieszczadów. W Krakowie, po pokazie filmu, odbędzie się spotkanie z jego twórcami i przedstawicielami słowackiego Stowarzyszenia „Vlk". WWF Polska dofinansował produkcję filmu „Wilcze Góry", ponieważ od kilku lat realizujemy projekty na rzecz ochrony dużych drapieżników. Działania prowadzimy również w polskich Karpatach. W ramach projektu na rzecz ochrony wilka rozdawaliśmy hodowcom specjalne pastuchy elektryczne i przekazywaliśmy psy pasterskie. Powstały też „Bajki o dobrym wilku" i książka dla najmłodszych „Wilk Ambaras". Prowadzimy jednocześnie działania związane z monitoringiem i wsparciem dużych drapieżników.

Więcej informacji:
Paweł Średziński, WWF Polska, tel. 608550399, psredzinski@wwf.pl

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Sudetach