Statystyka

  • Wszytkich: 5127698
  • W tym roku: 305557
  • W tym miesiącu: 4196
  • Dziś: 393
  • Online: 64

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Konkurs na imię dla nawiększej polskiej jodły

 

Jodła rosnąca w masywie Łopiennika na terenie Nadleśnictwa Baligród (leśnictwo Jabłonki), której pień ma w obwodzie mierzy 519 cm, jest najgrubszym drzewem tego gatunku w Polsce.

 

Taki jest rezultat komisyjnych pomiarów. Tak więc palmę pierwszeństwa w tej klasyfikacji dzierżą wciąż lasy Bieszczadów.

Pod okiem kamery TVP Rzeszów leśnicy dokonali kontrolnych pomiarów najgrubszych drzew pomnikowych w nadleśnictwach Baligród, Lutowiska i Stuposiany. Pracami kierował Maciej Szpiech, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Rymanów, brakarz III klasy, a w pomiarach uczestniczyli również przedstawiciele miejscowych nadleśnictw: Feliks Dudka, leśniczy leśnictwa Chmiel (Nadl. Lutowiska), Adam Bartnik, leśniczy leśnictwa Czereszenka (Nadl. Stuposiany) i Wojciech Głuszko, nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród.

Potężna jodła rosnąca na stokach Otrytu - duma leśników z Lutowisk - ma 460 cm obwodu i jest w doskonałym stanie. Grubsza od niej okazała się jednak rosnąca w Mucznem, za domkiem myśliwskim, mierząca 473 cm, a ta z kolei podczas dalszych badań ustąpiła innej stuposiańskiej olbrzymce z leśnictwa Czereszenka, która przytyła do 493 cm obwodu i urosła do wysokości 43 metrów. Jednak za najgrubszą żywą jodłę uznano okaz rosnący w masywie Łopiennika, nieopodal Jabłonek. Ma aż 519 cm obwodu i 35 m wysokości pnia.

- Pomiary tak dużych drzew, z uwagi na ich usytuowanie na stoku i kształty pnia są zwykle obarczone kilkucentymetrowym błędem. Jednak w tym wypadku przewaga jodły z Jabłonek jest tak duża, że nie pozostawia żadnych wątpliwości, że jest nową „matką bieszczadzkiego lasu" - powiedział kierujący pomiarami Maciej Szpiech.

- To świetna informacja dla nas, bo potwierdza, że bieszczadzkie lasy na tle kraju mają się czym pochwalić - powiedział Wojciech Głuszko, nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród. - Jodła to symbol siły i trwania, a te cechy są ważne dla lasu. Chcemy też, żeby była ona łatwa do zidentyfikowania, dlatego ogłosimy konkurs na imię tego drzewa. A wiosną planujemy oznakowanie ścieżki, która prowadzi do tej jodły, a pokazuje inne uroki lasów pod Baligrodem.

Królowa nie może być anonimowa - dlatego Nadleśnictwo Baligród ogłosiło konkurs na imię dla najgrubszej polskiej jodły, rosnącej w masywie Łopiennika.

 

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Sudetach