Statystyka

  • Wszytkich: 4970003
  • W tym roku: 147862
  • W tym miesiącu: 3046
  • Dziś: 298
  • Online: 37

Newsletter

Chcesz otrzymywać najnowsze informacje z regionu, nowo dodanych obiektach turystycznych? Zostań subskrybentem naszego newslettera!


(*) - pole obowiązkowe


Wokół Baladhory - ścieżka historyczno - kulturowa

Zapraszamy do odwiedzenia ścieżki edukacyjnej „Wokół Baladhory", prowadzącej przez najciekawsze miejsca i obszary wsi Morochów, Mokre i - nieistniejącej obecnie - wsi Zawadka Morochowska. Nazwę swą ścieżka zawdzięcza magicznemu wzgórzu o nazwie Baladhora, położonemu nad skrzyżowaniem dróg do tych trzech wsi. To miejsce palenia tradycyjnych Sobótek na Święto Iwana Kupały, zwyczaju sięgającego swymi korzeniami czasów pogańskich, głęboko powiązanego z obrzędem oczyszczenia poprzez ogień i zanurzenie się w wodzie.

Projekt został zrealizowany dzięki współpracy dwóch organizacji pozarządowych: Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Morochów i Stowarzyszenia (nomen omen!) „Baladhora" z Mokrego. Powstawał w dwóch etapach. W ubiegłym roku część prac została wykonana dzięki wsparci finansowemu „Fundacji Bieszczadzkiej", w tym roku udało nam się otrzymać dofinansowanie z „Fundacji Karpackiej".

Ścieżka ma charakter historyczno-kulturowo-etnograficzny - ma więc przybliżać historię i kulturę zamieszkującej tutaj społeczności. Ukraińców i Polaków, niegdyś także Żydów i Cyganów. Prawosławnych, grekokatolików, rzymskich katolików i wyznawców judaizmu. Historię niezwykle bogatą i burzliwą. Niestety, nie ma tu już Żydów, zasiedziałych od wieków w tutejszych wioskach. Nie ma też Cyganów, mieszkających niegdyś na Falowej Górce w Niebieszczanach, a należących do parafii morochowskiej - bez muzyki których nie mogło się obejść żadne wesele.

Na trasie ścieżki wykonano m.in. siedem dużych tablic informacyjnych. Treść każdej z tablic przedstawiona jest w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.

Na turystów czekają też przygotowane dwa miejsca, gdzie można odpocząć, rozpalić grilla lub ognisko. Można rozbić namiot, wykąpać się w czystej Osławie. Czekają też życzliwi ludzie, urokliwe krajobrazy, lasy pełne grzybów...

Inne portale:
noclegi na Jurze noclegi na Suwalszczyźnie noclegi w Beskidach noclegi w Sudetach